ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Elastyczne planowanie produkcji – część 1

Jak w dzisiejszych czasach wygrać walkę konkurencyjnym na rynku, zdobywać przewagę nad rywalami i cały czas zwiększać sprzedaż na rynku?

Jedną z odpowiedzi jest elastyczność

Elastyczność coraz częściej stanowi ważną przewagę konkurencyjną. Szczególnie wśród małych i średnich firm produkcyjnych (ale nie tylko wśród nich). Klienci są coraz bardziej wybredni, a producenci muszą te wymagania spełniać lepiej od konkurencji. Muszą stale dostosowywać się do zmieniających się oczekiwań rynku. Oczekiwania klientów są coraz bardziej zróżnicowane. Firmy chcące wygrać walkę konkurencyjną i ciągle zwiększać sprzedaż muszą być coraz bardziej elastyczne. Klienci oczekują coraz bardziej spersonalizowanych wyrobów po akceptowanej cenie i bardzo szybkim czasie realizacji. Firmy, które będą w stanie spełnić te oczekiwania uzyskają trwałą przewagę konkurencyjną i zyskają lojalnych klientów na wiele lat.

Jak połączyć produkcję seryjną i jednostkową?

Coraz częściej firmy stoją przed bardzo poważnym wyzwaniem. Jak połączyć produkcję seryjną i jednostkową? Niby prosta sprawa. W praktyce jednak prowadzi do wielu poważnych komplikacji.

Dlaczego tak się dzieje?

Produkcja seryjna i jednostkowa to dwa, bardzo odmienne rodzaje produkcji mające swoje wady i zalety. Te dwa typy produkcji mają odmienną charakterystykę i wymagają różnego podejścia do tematu sterowania procesem produkcji.

Produkcja jednostkowa

Im większa zmienność w danym procesie produkcyjnym, tym więcej pracy należy wykonać na etapie planowania, przygotowania a także samej już realizacji produkcji. Im krótsze serie produkcyjne, tym więcej ilość przezbrojeń firma musi wykonać, aby zrealizować zlecenia produkcyjne. Dlatego też coraz ważniejszym zagadnieniem staje się ustalenie optymalnej wielkości partii i tym samym ilości przezbrojeń w danym horyzoncie czasowym.

Każde przezbrojenie powoduje wzrost kosztów. Wydłuża się bowiem postój w danym gnieździe produkcyjnym, a tym samym marnowane są zasoby. W przypadku produkcji seryjnej można ograniczyć ilość przezbrojeń i wydłużyć serie produkcyjne. To będzie powodowało minimalizację kosztów związaną z postojami wskutek przezbrojeń maszyn. Z drugiej jednak strony może to powodować wzrost kosztów magazynowania wyrobów gotowych.

Z kolei mniejsze partie powodują, że wyroby gotowe nie są magazynowane w tak dużej ilości. Skutkuje to zmniejszeniem kosztów magazynowania, ale również zwiększeniem kosztów w związku z dużą liczbą przezbrojeń.

Minimalizuj koszty całkowite

Jak więc widać nic nie jest tutaj białe albo czarne. Tak jak zawsze należy rozpatrywać tutaj koszty w kontekście całościowych kosztów organizacji. Miejscowa optymalizacja kosztowa może bowiem doprowadzić firmę do poważnych problemów. Najważniejsze jest znalezienie tzw. złotego środka, który spowoduje osiągnięcie optymalnych kosztów całościowych, a nie tylko lokalną minimalizację kosztów.

Ogranicz wielkość partii produkcyjnej

Dlaczego w niektórych przypadkach warto ograniczyć wielkość produkowanej partii produkcyjnej?

 Przemawia za tym kilka aspektów. Są m.in.:

  • rosnące zapasy w toku,
  • wydłużanie się cyklu produkcyjnego,
  • wahania wielkości popytu,
  • coraz większe koszty utrzymania zapasów.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer