Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.
Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.
APS to zaawansowane systemy do planowania produkcji.
Czy są jednym panaceum na całe zło?
Czy po ich zakupie wszystkie firmy są zadowolone ze zrobienia kolejnego dużego kroku w zwiększeniu skuteczności planowania produkcji?
Czy APS to konieczność czy zaledwie modne rozwiązanie, które w bardzo małym stopniu jest wykorzystywane przez firmy?
Czy sam APS rozwiąże wszystkie twoje problemy w zarządzaniu produkcją?
Okazuje się, że rzeczywistość nie jest jednak aż tak kolorowa. Oczywiście systemy klasy APS powstały jako rozwiązanie problemów z niedomaganiem systemów klasy ERP w zakresie planowania produkcji czy zarządzani łańcuchami dostaw. Wydaje się więc, że systemy klasy APS to konieczność, mając na uwadze coraz bardziej złożone systemy produkcyjne i coraz bardziej skomplikowane powiązania firm w ramach łańcuchów dostaw.
Nie ulega wątpliwości, że systemy klasy ERP wraz z systemami MRP to za mało, aby skutecznie planować produkcję. W standardowych rozwiązaniach oferowanych na rynku, żadna firma nie oferuje skutecznego rozwiązania wspomagającego planowanie produkcji. Dlatego tak wiele firm w planowaniu produkcji wspomaga się zewnętrznymi aplikacjami jak chociażby bardzo dobre aplikacje pisane pod MS Excel w języku VBA. Firmy nie mające odpowiednich zasobów i kompetencji muszą wspomagać się topornymi arkuszami kalkulacyjnymi, w których godzinami pracownicy zapełniają je danymi, aby planista mógł skupić się na ułożeniu jako takiego harmonogramu produkcji.
Dlatego też firmy, które dysponują odpowiednimi zasobami kierują swoją uwagę w stronę systemów APS. Muszą mieć odpowiednie zasoby, ponieważ odpowiednie wdrożenie systemu APS nie jest sprawą prostą i tanią, a dodatkowo wymaga poświęceniu temu należytej uwagi.
Czy jednak wdrożenie systemu APS rozwiązuje problem harmonogramowania produkcji?
W Stanach Zjednoczonych aż 81% firm jest zadowolona z uzyskiwanych efektów po wdrożeniu systemów APS. Tylko 19% jest niezadowolona z systemu APS. Co więcej, spora część z tych 19% uważa, że odpowiednie wdrożenie systemu APS przyniosłoby im oczekiwane korzyści.
W Polsce te statystyki są zgoła różne…
Według BCG Polska, w Polsce ten poziom zadowolenia firm z wdrożenia systemów APS przedstawia się następująco:
Jak więc widać, niezadowolonych użytkowników systemów klasy APS jest aż 60%
Należy zauważyć, że niezależnie od zaawansowania systemu do planowania produkcji najważniejsze są dane, którymi jest zasilany system planistyczny. Nie ważne czy to arkusz kalkulacyjny, dedykowana aplikacja w Excelu czy APS. Kluczowe są aktualne i wiarygodne dane chociażby z zakresu marszrut, BOM-w czy etapu realizacji danego zlecenia produkcyjnego. Im lepsze dane mamy na wejściu, tym bardziej skuteczny jest opracowany na ich podstawie plan i harmonogram produkcji. Najsłabszym elementem każdego systemu informatycznego jest człowiek i brak ustalonych procedur postępowania.
Kolejnym problemem są niedokończone bądź źle wykonane wdrożenia systemów klasy ERP. Jeżeli w firmie nie funkcjonuje w pełni system ERP to nie ma co liczyć na produktywną i efektywną pracę z systemem APS. Odpowiednie funkcjonowanie systemu klasy ERP jest podstawą do ewentualnego rozważenia wdrożenia systemu do planowania produkcji.
System APS musi być stale zasilany wiarygodnymi i (co równie ważne) aktualnymi informacjami. Produkcja musi na bieżąco raportować wszystkie istotne zdarzenia, które miały miejsce na produkcji. Tylko wtedy planista będzie pracował na odpowiednich danych i będzie mógł wykorzystać spore możliwości systemu klasy APS.
Każdy system informatyczny musi odzwierciedlać sytuację panującą wewnątrz firmy. Zanim pomyślisz o wdrożeniu jakiegokolwiek oprogramowania do wspomagania pracy na produkcji, musisz ustandaryzować procesy we własnej firmie. Im standaryzacja ta jest na wyższym poziomie, tym łatwiej wdrożyć każdy system informatyczny w firmie. Staraj się jak najbardziej uprościć procedury funkcjonujące w twojej firmie. Dzięki temu system informatyczny w większym stopniu będzie odzwierciedleniem twojej firmy i tym większą korzyść ci przyniesie podczas korzystania z niego.
Planowanie produkcji to klucz do osiągnięcia trwałej przewagi konkurencyjnej w ciągle zmieniającym się dynamicznym środowisku. Odpowiednie planowanie produkcji może wznieść twoja firmę na dużo wyższy poziom organizacyjny, zredukować znacznie koszty i zwiększyć osiągane wyniki finansowe przez organizację. Należy zatem z całych sił dbać o to, aby wszystkie operacje były realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem produkcji. Niedopuszczalne jest, aby sytuacja na produkcji w znaczący sposób odbiegała od przyjętego planu produkcji. Jest więc widoczna duża różnica między sposobem funkcjonowania systemów klasy MRP i APS. MRP działają w bardziej zagregowany sposób. W ich kręgu zainteresowań są całe zlecenia produkcyjne. Z kolei systemy APS wspomagają bardziej operacyjne zarządzanie procesem produkcji, ponieważ skupiają się nie na całych zleceniach, ale na poszczególnych operacjach produkcyjnych.
Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.
Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .
Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.
Krótko o mnie
Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.
Kontakt do mnie
© 2021 Robert Kajzer