ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Dlaczego spóźniasz się z realizacją zamówień?

Ciągle zastanawiasz się dlaczego spóźniasz się z realizacją zamówień?

Klienci wydzwaniają z pytaniami kiedy w końcu otrzymają zamówiony produkt?

Czy cały czas biegasz za wszystkimi problemami w firmie i wiecznie gasisz pożary?

Jeśli na choć jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco to masz poważny problem jeśli chodzi o zarządzanie i sterowanie produkcją.

Na pocieszenie mogę stwierdzić, że nie jesteś osamotniony. Takie problemy ma większość firm produkcyjnych funkcjonujących na rynku. Pewnie to marne pocieszenie, ale musisz wiedzieć, że od tych problemów można w bardzo prosty sposób uciec i wyjść na prostą. Trzeba tylko wykazać się odpowiednią dozą zaangażowania i włożyć w to trochę wysiłku, aby doprowadzić do gruntownych zmian w sterowaniu produkcją. Kluczowym tematem, który tej chwili powinien cię interesować jest plan produkcji.

Ręczne planowanie produkcji

Można śmiało powiedzieć, że plan produkcji to nie jakiś wymysł, ale rzecz kluczowa. Nie przesadzę stwierdzając, że to jeden z najważniejszych elementów, które wpływają na efektywność prowadzenia biznesu produkcyjnego. Jest to więc być albo nie być na rynku.

Współczesne otoczenie rynkowe jest tak skomplikowane, że coraz trudniej zapanować nad wszystkimi zmiennymi, które mają wpływ na sukces realizacji procesów produkcyjnych. Klienci wymagają produktów o wysokiej jakości dostarczanych na wymagany przez nich termin. To wymaga wiele prac organizacyjnych i planistycznych. Włożony wysiłek w poprawę tego stanu rzeczy często jednak nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ponieważ w firmie brakuje osoby o odpowiednich kompetencjach i odpowiednich narzędzi, które umożliwiłyby zapanowanie nad produkcją i jej ogromną zmiennością.

Najgorsze jest jednak to, że w polskich firmach nadal stosuje się do planowania produkcji arkusze kalkulacyjne bez żadnych algorytmów automatyzujących pracę. Dane przepisywane są ręcznie z jednego arkusza do drugiego, a planista z tych szczątkowych i często nieaktualnych danych próbuje stworzyć jakiś plan produkcji. Już nawet nie optymalny, ale jakikolwiek plan, który pozwoli zaangażować w jak największym stopniu zasoby produkcyjne w toku realizacji przyjętych zleceń produkcyjnych.

Przyjmowanie nowych zamówień kończy się coraz większymi opóźnieniami w realizacji. Jest to ciekawe zjawisko, ponieważ tego typu firmy nawet nie zbliżają się do osiągania maksymalnej zdolności produkcyjnej. Ratują się nadgodzinami, zamawiają więcej surowców, kupują nowe maszyny, zlecają więcej prac na zewnątrz, ale to niewiele daje prócz coraz większej frustracji, wzrostu kosztów i coraz większych opóźnień.

Dlaczego więc nie potrafią poradzić sobie z przyjętymi zleceniami produkcyjnymi?

To wszystko powoduje zwiększenie kosztów produkcji. Zlecenie standardowych operacji do kooperantów jest w większości przypadków dużo droższe niż wykonanie ich w obrębie własnej firmy. Dodatkowe zamówienia surowców na wczoraj czy też magazynowanie ich w zbyt dużej ilości także generują dodatkowe koszty. To wszystko powoduje, że rentowność sprzedaży drastycznie spada kiedy firma gasi pożary i biega od zamówienia do zamówienia, aby tylko zdążyć na czas z realizacją zamówień.

Nie dość, że rentowność spada to takie działanie wcześniej czy później spowoduje utratę stałych klientów, którzy wiecznie otrzymują swoje zamówienia z opóźnieniem.

Nie ma co liczyć na poprawę warunków funkcjonowania firmy. Każdy rynek będzie coraz bardziej konkurencyjny i coraz trudniej będzie zapanować nad wszystkimi zmiennymi mającymi wpływ na cały proces produkcyjny. Nieuchronne jest więc, aby firmy produkcyjne się na to przygotowały i wyposażyły działy planowania produkcji w odpowiednie narzędzia informatyczne, które ułatwią pracę planistom. Przejmą one na siebie część żmudnych i powtarzalnych czynności, a planiści będą mogli skupić się w końcu na optymalizowaniu procesów produkcyjnych, zwiększenie efektywności harmonogramowania i redukcji kosztów związanych z logistyką i produkcją. To wszystko przysporzy firmie wiele korzyści. Dostawy surowców będą na czas w firmie, remonty maszyn będą wykonywane zgodnie z przyjętym planem, a zamówienia będą dostarczane klientom zgodnie z ich oczekiwanymi terminami. Wzrośnie więc pozycja konkurencyjna firmy i jej prestiż oraz zaufanie w oczach stałych jak i potencjalnych klientów.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer