ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Jak zapanować nad kosztami?

Co jednak zrobić, aby zapanować nad nieuchwytnymi kosztami produkcji?

Standaryzacja procesów

Musisz przede wszystkim w odpowiedni sposób zorganizować proces produkcyjny. Ważne jest, aby jak najwięcej procesów ustandaryzować. Wtedy dużo łatwiej nimi zarządzać.

To jednak nie wystarczy. To tylko wstęp do dalszego działania. Dzięki standaryzowaniu procesów w mniejszym stopniu narażasz się na losowa zmienność warunków funkcjonowania. Nie jesteś jednak w stanie w całości zlikwidować ryzyka wynikającego ze zmienności. Dlatego też bardzo ważnym jest, aby poza usystematyzowaniem i zoptymalizowaniem procesów, wyposażyć firmę w odpowiednie narzędzia, które pozwolą szybko, w czasie rzeczywistym reagować na pojawiające się odchylenia. Najważniejszym celem firmy jest generowanie jak największych zysków dla własnych interesariuszy. Musisz więc mieć jak najwięcej czynników pod kontrolą.

Controlling produkcji

W każdej firmie niezbędne jest wdrożenie komórki controllingowej, która pomoże w tej kwestii i bardzo szybko będzie wyłapywać wszystkie niekorzystne odchylenia w toku realizacji procesów produkcyjnych.

Aby jednak controlling produkcji mógł sprawnie działać, pracownicy muszą być wyposażeni w odpowiednie narzędzia informatyczne. System klasy ERP to już standard w firmach produkcyjnych. Jest podstawowym źródłem informacji o sytuacji panującej w firmie. Dzięki temu firma ma chociażby wgląd w cenę każdej pojedynczej dostawy. To ułatwia analizę kosztów. System w bardzo prosty sposób jest w stanie wskazać, które z obszarów działalności odbiegają od normy i którymi obszarami trzeba się jak najszybciej zainteresować, aby te rozbieżności zlikwidować bądź znacząco zminimalizować. System informatyczny nieustannie, w czasie rzeczywistym powinien informować jak zmienia się rentowność produktu. Każde, nawet drobne odchylenie w procesie produkcyjnym powinno być od razu odzwierciedlone w systemie ERP. To pozwala w odpowiedni sposób zarządzać procesem produkcyjnym i bardzo szybko podejmować działania naprawcze.

Excel w służbie controllingu

Często poza samym systemem ERP jest również wykorzystywany arkusz kalkulacyjny Excel. Jest to dobre rozwiązanie ze względu na dużą uniwersalność tego narzędzia. Podstawą jest jednak, aby był on wyposażony w odpowiedni algorytm działania. Aplikacje w Excelu w dużej mierze pomagają i automatyzują procesy controllingowe w firmach produkcyjnych. Sam jednak arkusz jako baza danych, gdzie dane są ręcznie przenoszone i analizowane, nie dodaje zbyt wiele pozytywów do zarządzania produkcją, jej kosztami czy rentownością.

W każdym momencie realizacji zlecenia produkcyjnego pilnuj jego kosztów i rentowności. Nawet w przypadku popełnienia błędu, na którymś z etapów nic wielkiego się nie wydarzy bo bardzo szybko wychwycisz nieprawidłowości i będziesz w stanie w porę na nie zareagować.

Niestety wiele firm nie zdaje sobie z tego sprawy i budzi się dopiero, gdy okazuje się, że po realizacji wielkiego zamówienia, zamiast zysków zostają tylko ze stratami do pokrycia. To bardzo szybka droga jeżeli nie do bankructwa to do poważnych kłopotów finansowych, z których bardzo trudno wyjść.

Przewidzieć nieprzewidziane

Nie wszystko jednak można przewidzieć. Życie gospodarcze jest nieprzewidywalne i obarczone ryzykiem. Nie jesteś jednak skazany na porażkę bo ryzykiem jak wszystkim innymi można zarządzać i je minimalizować w pewnym zakresie. Musisz tylko w odpowiedni sposób zorganizować funkcjonowanie firmy i wyposażyć je w odpowiednie narzędzia informatyczne, które będą wspomagać, a nie przeszkadzać w sterowaniu procesem produkcyjnym i prowadzić do zwiększenia zysków w twojej firmie. Pozwól narzędziom informatycznym pomóc ci w osiąganiu celów biznesowych.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer