ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

MRP - wady i zalety

Wielokrotnie pisałem już o tym, do czego przydatny jest system klasy MRP, a do czego kompletnie się nie nadaje. W związku z licznymi pytaniami dziś pora na małe podsumowanie tej kwestii.

Zalety MRP

Sam w sobie system MRP ma wiele zalet. Jest w stanie poradzić sobie z czasem potrzebnym do realizacji danego zlecenia produkcyjnego (wraz z danymi wynikającymi z marszrut technologicznych). MRP potrafi również w pewnym (choć nieco ograniczonym) zakresie zarządzać wielkością partii. Radzi sobie bardzo dobrze w firmach, które operują na stałych wielkościach partii, dokonują zamówień partia na partie czy stosują zmienne wielkości partii.

MRP jest także pomocne w planowaniu produkcji. Warto znać jednak jego ograniczenia w tym zakresie. Pisząc o planowaniu produkcji mam tu na myśli przede wszystkim planowanie długo- i ewentualnie średnioterminowe. Sam MRP nie nadaje się w żaden sposób do planowania krótkoterminowego czy wręcz do harmonogramowania produkcji. Należy o tym pamiętać.

U podstaw funkcjonowania systemu lasy MRP leży zagregowana kalkulacja zapotrzebowania materiałowego. To jest jego podstawowe zadanie. Ma pokazywać: ile, czego i na kiedy firma będzie potrzebować, aby móc z sukcesem realizować proces produkcyjny.

MRP znajduje zastosowanie w firmach o najróżniejszym profilu produkcji i metodach wytwórczych. Był on jednak tworzony pod seryjną produkcję na magazyn. Dlatego też w przypadku produkcji na zamówienie MRP może okazać się niewystarczający.

Wady MRP

MRP ma jednak liczne wady, które powodują, że nie jest idealnym systemem, który rozwiązuje wszystkie problemy firm produkcyjnych. Ma on bowiem duże problemy z powszechnie istniejącą niepewnością. Niepewność w codziennym życiu atakuje firmę na każdym kroku. Jest to niepewność procesu produkcyjnego, popytu czy chociażby niepewność dostaw surowców. To powoduje, że system MRP musi być dopalony innymi narzędziami, aby w dzisiejszych czasach mógł przynosić oczekiwane korzyści.

MRP nic nie mówi na temat zdolności produkcyjnych. Wskazuje tylko na ograniczenia w postaci surowców. To jednak zbyt mało, aby można było na jego podstawie planować produkcję. Firmy opierające się tylko na systemie MRP wpadają w poważne tarapaty, ponieważ zakładają, że to surowce są wąskich gardłem i to tylko one ograniczają i tym samym wyznaczają maksymalną zdolność produkcyjną.

MRP nie radzi sobie z planowaniem produkcji w krótkim terminie, jej harmonogramowaniem czy też z kroczącymi horyzontami planistycznymi. Zbyt duża zmienność obecna w tych działaniach nie pozwala na skuteczne wykonywanie pracy za pomocą samego tylko systemu MRP.

Im bardziej skomplikowany wyrób gotowy, tym bardziej skomplikowane są struktury materiałowe. Trzeba bardzo dbać o odpowiednie więzy integralności, aby nie pojawiły się problemy z danymi. Drobny mały błąd w tej sferze spowoduje, że system MRP zacznie wysyłać błędne informacje do działów zaopatrzenia.

System MRP nie radzi sobie z kwestiami przezbrojeń, co tylko potęguje jego nikłe zastosowanie w planowaniu produkcji.

System ten ma również duże ograniczenia w przypadku firm, które na co dzień wykorzystują wiele alternatywnych metod produkcji, różne wersje BOMów i wiele zamienników wśród surowców produkcyjnych.

Ze względu na dużą ilość danych do przetworzenia, duża część systemów klasy MRP jest mało wydajna.

Podsumowanie

Jak więc widać, poza sporą ilością zalet, system MRP ma również swoje ograniczenia. Dlatego ważne jest, aby funkcjonował on w środowisku razem z innymi narzędziami, które będą go w znakomity sposób uzupełniać. Tylko wtedy firma będzie dysponowała odpowiednimi danymi do podejmowania kluczowych decyzji strategicznych i operacyjnych.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer