ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Aplikacja planistyczna- koszt czy mądra inwestycja?

Koszty to największy problem każdego menedżera produkcji. W każdej sekundzie swojego działania dąży do ich minimalizacji i optymalnym wykorzystaniu wszystkich zasobów produkcyjnych. Od tego bowiem zależy jego zysk. Im niższe koszty, tym wyższą marżę sprzedaży jest w stanie wygenerować przy danej cenie rynkowej.

Koszty mają to do siebie, że jeśli się ich nie pilnują to bardzo szybko szybują w górę i za nic nie chcą spaść na ziemię. Dlatego tak ważne jest, aby mieć je nieustannie na oku i trzymać w ryzach.

Dobry i zły koszt

Warto jednak mieć świadomość różnicy między dobrym a złym kosztem. Sprawa jest na pozór trywialna i oczywista. Dobry koszt tworzy wartość. Zły koszt jest tylko obciążeniem dla firmy i jest marnotrawieniem ograniczonych zasobów firmy.

Inwestycja czy koszt?

Dużo firm broni się przed inwestowaniem w nowoczesne rozwiązaniu ze strachu, że właśnie będzie to dla nich tylko i wyłącznie wydatek. Warto wtedy dogłębnie przeanalizować jaki będzie wynik wydanych w ten sposób pieniędzy. Jeżeli odpowiednia analiza wskaże, że dany wydatek przyniesie w przyszłości wzrost zysków czy też oszczędności przekraczające ten wydatek to jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja i nie ma się nad czym zastawiać. Trzeba jak najszybciej skorzystać z szansy i rozwinąć swój biznes.

Czasem nawet drobna inwestycja w rozwiązanie usprawniające pracę ,może przynieść wiele korzyści. Warto pamiętać, że początkowo nawet na pozór spora inwestycja, będzie przynosiła korzyści w długim horyzoncie czasowym. Trzeba to uwzględnić i sprowadzić wszystko do jednego wspólnego mianownika.

Jednym z bardzo dobrych pomysłów na cięcie kosztów i usprawnienie działania firmy produkcyjnej jest wdrożenie aplikacji pomagającej w planowaniu produkcji. Planowanie produkcji to centralny proces w każdej firmie produkcyjnej. Jest to najważniejsze działanie z punktu widzenia efektywności i zyskowności firmy. Obejmuje one bowiem całą firmę, od etapu zaopatrzenia, aż do dostawy wyrobu gotowego klientowi. Jakikolwiek, nawet najmniejszy błąd w sferze planowania produkcji może być druzgocący w skutkach i znacząco wpłynąć na rentowność firmy produkcyjnej.

Planowanie produkcji jest w dzisiejszych czasach źródłem trwałej przewagi konkurencyjnej. Dzięki odpowiedniemu planowaniu produkcji i wysokiej terminowości dostaw wyrobów o wysokiej jakości, firma może zdobyć niezniszczalną reputacje na rynku, co przysporzy jej rzesze wiernych i powracających klientów.

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które aspirują do tego, aby pomagać w planowaniu produkcji. Zakup i wdrożenie takiego oprogramowania to typowy problem oceny opłacalności inwestycji. Tak właśnie powinieneś ten temat rozpatrywać. Wybór oprogramowania musisz więc opierać na kosztach i zyskach jakie osiągniesz po wdrożeniu oprogramowania.

Masz ograniczone zasoby!

Każdy człowiek znajdujący się w sytuacji ograniczonych zasobów (czyli w tak naprawdę aktualnie panującej rzeczywistości rynkowej) chce nabyć produkt jak najszybciej, o jak najwyższej jakości i co najważniejsze jak najtaniej. Nie jest to jednak możliwe. Dlatego też trzeba określić pewne swoje priorytety. Nie można bowiem mieć wszystkiego. Nie istnieje produkt tani, o krótkim czasie realizacji i wysokiej jakości. Jest to z ekonomicznego punktu widzenia niemożliwe do spełnienia.

W przypadku niskiej ceny i szybkim czasie realizacji, należy pogodzić się z tym, że produkt nie będzie wysokich lotów. Będzie on miał raczej słabą jakość.

Z drugiej strony jeżeli oczekujemy produktu wysokiej jakości, o niskiej cenie, to czas realizacji będzie bardzo długi.

Jeżeli zaś oczekujemy wysokiej jakości i krótkiego czasu realizacji to musimy liczyć się z wysoką ceną takiego produktu.

Ustal swoje priorytety

Wszystko jest oczywiście kwestią indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że w dobie ograniczoności zasobów nie można mieć wszystkiego i trzeba ustalić sobie pewne priorytety. To właśnie te priorytety i główne potrzeby będą podstawą do wyboru odpowiedniego oprogramowania do planowania produkcji. System do planowania musi być niejako skrojony na miarę potrzeb i wymagań konkretnej firmy, aby mógł przynieść oczekiwane korzyści.

Inne potrzeby i priorytety będą miały wielkie korporacje, a inne małe czy średnie firmy. Duży wpływ na to również będzie miała grupa obsługiwanych klientów czy preferowany system produkcji. Głównym jednak celem wdrożenia oprogramowania do planowania produkcji będzie redukcja kosztów, wzrost jakości produkowanych wyrobów i usług, a także wzrost terminowości. To wszystko wpłynie na większą renomę firmy na rynku w oczach klienta, większe jej zaufanie i większą marżę sprzedaży.

Najczęściej firmy produkcyjne po wdrożeniu oprogramowania do planowania produkcji oczekują, że pomoże im to zarządzać całymi wydziałami produkcyjnymi. Będą mieli wgląd do postępu prac produkcyjnych, a także do zużycia surowców w czasie rzeczywistym. To pozwoliłoby im lepiej zarządzać kosztami i w sprawniejszy sposób optymalizować procesy produkcyjne. To są podstawowe wymagania, które musi spełniać system do planowania produkcji.

Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej.

Poza oczywistymi funkcjami, które takie programowanie musi posiadać to system musi być również przyjazny dla użytkownika. Musi być on łatwy w modyfikacji, aby można było dodawać do niego nowe funkcje i możliwości.

Świat się zmienia, a wraz z nim firmy i ich otoczenia rynkowe. System do planowania produkcji musi na bieżąco zmieniać się z firmą, aby cały czas wspomagać ją w tworzeniu wartości dodanej dla klientów. Nie ma nic gorszego niż system, który zostaje w tyle i nie nadąża za zmianami. Staje się on tylko obciążeniem dla firmy, a jego użyteczność jest znikoma. Modyfikacje systemu muszą być możliwe do wykonania, a dodanie dodatkowych funkcji musi być rozsądne zarówno czasowo jak i kosztowo. Nie można również czekać w nieskończoność na ich wdrożenie. Czas to pieniądz, więc każda firma oczekuje jak najszybszego wdrożenia oczekiwanych zmian, aby mogła wrócić jak najszybciej do efektywnej i produktywnej pracy.

Warte uwagi jest również to, że system do planowania produkcji musi być stabilny. Musi pracować 24 godziny na dobę bez żadnych przerw czy przestojów. Każda drobna awaria tego oprogramowania to spore kłopoty dla firmy. Należy pamiętać, że wcześniej czy później jakieś niedogodności z tego tytułu z pewnością się pojawią. Warto mieć wtedy wsparcie działu technicznego, które w szybki sposób taką usterkę będzie w stanie naprawić. Utrzymanie w ruchu oprogramowania do tego głównego procesu w firmie jakim jest planowanie produkcji jest bezcenne. Nie powoduje to bowiem żadnych postojów na produkcji i zamieszania, które miałoby wpływ na terminową realizację zleceń produkcyjnych.

W co jednak zainwestować, aby system do planowania produkcji przynosił odpowiednie korzyści i dodatkowo spełniał te postawione wyżej wymagania?

Jest rozwiązanie dla firm myślących perspektywicznie, a jednocześnie troszczących się o rentowność każdej inwestycji. Są dostępne aplikacje łatwe we wdrożeniu i utrzymaniu, które pomagają w delegowaniu i kontrolowaniu realizacji zadań. Informacje o postępie realizacji pracy spływają w ramach tych systemów w czasie rzeczywistym do kierowników produkcji. Podnosi to efektywność realizacji procesów produkcyjnych, a także powoduje wzrost jakości produkowanych wyrobów i spadek kosztów ich produkcji.

Rozwiązanie jest łatwe we wdrożeniu, charakteryzujące się bardzo pozytywnym stosunkiem możliwości do ceny i co najważniejsze łatwe w obsłudze dla pracowników w każdym wieku.

Więcej na temat takiej aplikacji do planowania produkcji dowiesz się tutaj.

Aplikacja nie wymaga ponoszenia regularnych kosztów. Odchodzą ci więc duże bieżące koszty, gdzie u innych dostawców oprogramowania firma musi płacić horrendalnie wysokie koszty tylko za każdą licencję stanowiskową. Wystarczy jednorazowa inwestycja w oprogramowanie i możesz z niego korzystać przez całe swoje życie.

Aplikacja ta jest również świetna jeżeli chodzi o jej rozbudowę. Bez problemów, będziesz mógł dodać do niej kolejne funkcje i możliwości, a ich wdrożenie będzie szybkie i przyjemne. Takie dodatkowe rozszerzenia będą wtedy uszyte na miarę twoich potrzeb, więc będą w 100% idealne do zastosowania w twojej firmie.

Więcej dowiesz się tutaj.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer