ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Rozwój planowania produkcji

Czym jest planowanie produkcji?

W praktyce planowanie produkcji to takie rozłożenie prac produkcyjnych w czasie, aby zrealizować wszystkie zamówienia w wymaganym terminie przy zachowaniu optymalnego wykorzystania zasobów, którymi firma dysponuje.

W dnia na dzień można zaobserwować wzrost konkurencji i wymagań klientów. W obecnych czasach jednym z najważniejszych wymagań klientów jest dostarczenie zamówionego asortymentu w wymaganym terminie. Dlatego tak ważne jest zorganizowanie produkcji zgodnie z koncepcją JIT- just in time, co pozwoli na planowanie w ujęciu dziennym przy zachowaniu optymalizacji kosztowej prowadzonej działalności gospodarczej.

Nie ma więc tutaj miejsca na mało twórczą działalność planistów produkcji, którzy uzupełniają brakujące dane w arkuszach kalkulacyjnych czy bazach danych. Aby sprostać wymaganiom rynku i móc rywalizować z konkurencyjnymi przedsiębiorstwami, planista produkcji musi być wyposażony w systemy informatyczne wspomagające jego pracę.

Dlatego też warto przyjrzeć się rozwojowi systemów do planowania produkcji.

MRP

MRP- Material Requirements Planning, czyli Planowanie zapotrzebowania materiałowego. Systemy MRP były pierwszymi narzędziami wspomagającymi proces planowania produkcji. Systemy tego typu wspomagały zarządzanie zapasami i zamówieniami. Dzięki nim planista dysponował informacjami o poziomie stanów magazynowych czy terminach dostaw poszczególnych surowców. Zderzając te informacje ze strukturami materiałowymi wyrobów i z etapem produkcyjnym poszczególnych zleceń, mógł on tworzyć uproszczone plany produkcyjne. Oczywiście system tego typu nie pozwala na zarządzanie kapitałem ludzkim czy dostępnością maszyn i urządzeń, którymi firma dysponuje.

ERP

ERP (Enterprise Resource Planning) to system, który pozwalał na planowanie we wszystkich obszarach firmy od gospodarki magazynowej przez produkcję i sprzedaż aż po działy pomocnicze takie jak księgowość czy HR. Systemy ERP były komplementarne względem systemów MRP. Planowanie produkcji nadal było traktowane bez należytej mu uwagi. Oczywiście systemy ERP pozwalały lepiej planować produkcję. Nadal planiści jednak nie mieli odpowiedniego narzędzia, aby móc skutecznie optymalizować harmonogramy produkcji.

Dedykowane oprogramowanie

Ten problem rozwiązać mogły tylko specjalistyczne dedykowane oprogramowania tworzone i wdrażane indywidualnie w danej firmie. Tylko wtedy takie oprogramowania mogło uwzględnić specyfikę danej firmy i jej specyficzne wymagania w zakresie planowania produkcji.

Na rynku można znaleźć różne dedykowane oprogramowania. Od tych prostych z podstawowymi funkcjami dla małych i średnich firm po typowe kombajny, z zaawansowanymi narzędziami, które wykorzystują tylko duże firmy produkcyjny. Coraz częściej w programach do planowania produkcji korzysta się z możliwości sztucznej inteligencji. Systemy do planowania produkcji są często połączone z systemami dostawców, aby skuteczniej zarządzać całymi łańcuchami dostaw.

Z drugiej strony małe i średnie firmy nie zawsze potrzebują tak zaawansowanych narzędzi. Co więcej często takie firmy nie dysponuje odpowiednio dużym budżetem na wdrożenie zaawansowanych systemów do planowania produkcji. Na szczęście są rozwiązania dużo mniej kosztowne, które w zupełności będą wystarczające dla mniejszych firm. Można spotkać się z dobrymi rozwiązaniami dedykowanymi na każdą kieszeń. Ciekawym rozwiązaniem są aplikacje w Excelu, za którymi przemawia szereg zalet jaki są m.in.:

  • łatwość i szybkość wdrożenia,
  • niski koszt zakupu i użytkowania oprogramowania,
  • łatwość w użytkowaniu,
  • łatwy i tani rozwój oprogramowania.

Jak więc widać wszystko jest kwestią potrzeb danej firmy. Systemy tego typu powinny być indywidualnie dostosowane pod konkretne wymagania danej firmy produkcyjnej.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer