ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru systemu do planowania produkcji?

Każda firma produkcyjna, wcześniej czy później zmierzy się z koniecznością wdrożenia systemu komputerowego do planowania produkcji. Taki zakup należy dobrze przemyśleć, aby nie wyrzucić pieniędzy w przysłowiowe błoto.

Jakie są twoje potrzeby?

To jest pierwsze i zarazem kluczowe pytanie, na które musisz sobie szczerze odpowiedzieć. Nie ma nic gorszego niż inwestycja w system, z którego tak naprawdę w pełni nie skorzystasz. Nie daj się zwieść w opowieści handlowców, że należy kupić „nadmiarowy system” (z zaawansowanymi modułami i funkcjami) bo w przyszłości one ci się „być może” przydadzą. Ciekawe skąd handlowcy mogą wiedzieć, jak będzie rozwijała się twoja firma.

Określ szczegółowo w jakim zakresie system do planowania produkcji ma pomóc ci w bieżącej działalności. Dopiero po sporządzeniu takiej listy, możesz pójść dalej i wstępnie zacząć przeglądać oferty dostępne na rynku.

Pamiętaj, że każdy sensowny system do planowania produkcji trzeba rozbudowywać wraz ze zmieniającą się sytuacją na rynku i rozwojem twojej firmy. System musi nadążać za rozwojem firmy, aby cały czas dodawać wartość dodaną i generować dla ciebie coraz wyższe zyski.

Budżet

Budżet jest niezmiernie ważną kwestią, jeżeli chodzi o wybór oprogramowania do planowania produkcji. Kluczową sprawą jest również świadomość, co taki budżet musi pokryć, aby system informatyczny mógł być użytkowany w twojej firmie.

Często spotykam się z myśleniem, że większa część budżetu będzie przeznaczona, aby sfinansować koszt zakupu oprogramowania. Jest to jednak wielki błąd. Oczywiście koszty zakupu oprogramowania mogą być astronomiczne. Jest to wszakże uzależnione od zaawansowania systemu do planowania produkcji, jego modułów i funkcji. Ważne jest jednak to, aby mieć na uwadze również koszty dodatkowe takie jak:

  • koszt dodatkowych konsultacji z wdrożeniowcami,
  • cała infrastruktura hardwarowa, niezbędna do efektywnego korzystania z systemu do planowania produkcji,
  • integracja systemu do planowania z systemem ERP,
  • koszty szkoleń dla pracowników,
  • modyfikacje zakupionego systemu.

Jak więc widzisz sam koszt zakupu to tylko wierzchołek góry lodowej. Nie wybieraj oprogramowania, które wykracza poza twoje aktualne potrzeby bo bardzo szybko może się okazać, że w budżecie nie zostanie miejsca na profesjonalne wdrożenie oprogramowania. System do planowania produkcji stanie się wtedy tylko kolejną drogą zabawką, która nie przyniesie żadnej wartości dodanej dla twojej firmy.

Dostosowanie oprogramowania

Na rynku nie znajdziesz “od ręki” oprogramowania do planowania produkcji, które w 100% zaspokoi twoje potrzeby. Standardowe oprogramowanie jest bowiem tworzone jako ogólny szablon. Każda firma jest specyficzna i będzie potrzebowała systemu dostosowanego pod jej indywidualne potrzeby. W związku z tym, musisz zgodzić się na jedną z dwóch możliwości. Zakupić i wdrożyć szablonowy system do planowania i ewentualnie z czasem go dostosować pod swoje specyficzne potrzeby. Druga opcja to zakup dedykowanego oprogramowania, które już na starcie będzie spełniało wszystkie twoje potrzeby. Kupując system dedykowany musisz się oczywiście liczyć z dużo większymi kosztami już na samym starcie i dłuższym czasie wdrożenia niż miałoby to miejsce w pierwszej sytuacji.

W przypadku zakupu “szablonowego” systemu do planowania produkcji, masz możliwość przetestowania go na tzw. żywym organizmie i sprawdzenia czego ci tak naprawdę tam brakuje. Jest to szczególnie przydatne w momencie, gdy twoje oczekiwania nie są do końca sprecyzowane. Dzięki temu będziesz mógł podejmować bardziej świadome decyzje w sprawie dalszego rozwoju oprogramowania.

Rozwój oprogramowania

Skutecznie zarządzane firmy ulegają ciągłemu rozwojowi. Tylko takie firmy mają szansę osiągnąć sukces i zbudować przewagę konkurencyjną. Aby sprostać rosnącym wymaganiom rynku, firma musi na bieżąco dostosowywać systemy informatyczne (w szczególności system do planowania produkcji) do realnych warunków prowadzenia biznesu. Tylko wtedy można skutecznie zarządzać produkcją.

Już na etapie zakupu oprogramowania musisz wiedzieć czy dany software można rozwijać. Musisz wiedzieć również jakie są wady i zalety rozwijania oprogramowania danego producenta.

Jakie koszty będziesz musiał ponieść, aby zakupić i co więcej skutecznie wdrożyć nową funkcjonalność?

Jak długo potrwa takie wdrożenie?

Pamiętaj, że im bardziej zaawansowane narzędzie, tym droższe i dłuższe będzie wdrożenie nowych funkcjonalności. Musisz to uwzględnić już na etapie wyboru oprogramowania do szeroko rozumianego planowania i harmonogramowania produkcji. W innym razie narazisz się na ponoszenie niepotrzebnych kosztów. W skrajnych przypadkach może również dojść do sytuacji, że dane oprogramowanie ma tak duże ograniczenia w możliwości rozwoju czy cenie, że dużo korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup całkowicie nowego systemu do planowania produkcji, który spełni twoje specyficzne wymagania.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer