ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Szybki przegląd rozwiązań do planowania produkcji

Istnieje jeden nadrzędny cel planowania produkcji. Jest nim osiągnięcie pewnego optimum w zakresie wykorzystania zdolności produkcyjnych firmy. Dzięki odpowiedniemu harmonogramowaniu produkcji, planista jest w stanie wykorzystać zasoby firmy w taki sposób, aby zrealizować w wymaganym terminie wszystkie zamówienia, minimalizując jednocześnie koszty ponoszone na ich wyprodukowanie.

Planowanie produkcji w dzisiejszym dynamicznym środowisku jest nie lada wyzwaniem.

Z każdym dniem procesy produkcyjne są coraz bardziej złożone i skomplikowane. Sprawy nie ułatwia również fakt, że łańcuchy dostaw coraz bardziej się rozbudowują. Coraz więcej operacji zlecanych jest podwykonawcom w celu osiągnięcia korzyści kosztowych. Klienci z kolei, w dobie wysokiej konkurencji, są coraz bardziej wymagający. Oczekują produktów spełniających ich wysokie oczekiwania, które będą dostarczone szybko i w konkretnie określonym terminie.

Planista produkcji musi być przygotowany na każdą ewentualność i bardzo szybko reagować na pojawiające się odchylenia od normy setek zmiennych wpływających na cały proces produkcji.

Dlatego też, firmy produkcyjne muszą posiłkować się odpowiednim oprogramowaniem do planowania produkcji.

MRP

Systemy klasy MRP (Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego) czy systemy ERP to w dzisiejszych czasach za mało, aby sprostać oczekiwaniom rynku i osiągnąć przewagę konkurencyjną. To oprogramowanie, które w dzisiejszych czasach musi mieć każda firma produkcyjna.

Samo posiadanie informacji o BOM-ach (stukturze materiałowej wyrobu), stanach magazynowych, terminach i wielkości  dostaw surowców, dostępności czynników produkcji (takich jak maszyny, surowce czy kapitał ludzki) nie wystarczy do skutecznego i optymalnego planowania produkcji.

Oczywiście te wszystkie dane są niezbędne i bez nich nie da się planować produkcji. Jest to jednak dopiero wierzchołek góry lodowej. Cała magia efektywnego planowania produkcji dzieje sie w warstwie niewidzialnej na pierwszy rzut oka.

APS

Firma produkcyjna potrzebuje wsparcia w planowaniu produkcją w postaci odpowiedniego oprogramowania. W zależności od potrzeb może skorzystać z bardzo drogich i skomplikowanych systemów klasy APS, których wdrożenie w firmie produkcyjnej jest nie lada wyzwaniem. Trzeba bowiem dysponować odpowiednimi zasobami i czasem, który firma może przeznaczyć na wdrożenie i gruntowne szkolenie pracowników z zakresu obsługi tego typu oprogramowania. 

Dedykowane aplikacje

Mniejsze firmy nie korzystają z tego typu programów do planowania produkcji z kilku względów. Nie dysponują odpowiednimi zasobami, aby zakupić i odpowiednio wdrożyć taki software. Z drugiej strony, tego typu firmy mają całkowicie odmienne potrzeby. Systemy klasy APS są programami zbyt zaawansowanymi na potrzeby i wymagania mniejszych firm.

Oczekują one bowiem wsparcia w planowaniu produkcji w konkretnie i ściśle określonym zakresie. Chcą pracować na narzędziach prostych w obsłudze, których wdrożenie i rozwój w przyszłości będzie stosunkowo mało kłopotliwe. Bardzo dobrym rozwiązaniem dla takich firm są specjalistyczne aplikacje Excelu. Dzięki temu firma jest w stanie zaoszczędzić dużo czasu na wdrożeniu w życie takiego oprogramowania. Koszt takiego oprogramowania jest również nieporównywalnie niższy niż koszt zaawansowanych systemów do planowania. Dużą zaletą aplikacji w Excelu jest również fakt, że rozwój takiej aplikacji jest stosunkowo prosty.

Nieocenione jest również to, że wszyscy pracownicy znają dobrze arkusz kalkulacyjny Excel, więc nauka nowego programu do planowania produkcji jest szybka i przyjemna.

Aplikacje w Excelu są nadal niedocenione wśród menedżerów i planistów produkcji. Można bez problemu stworzyć aplikację do planowania produkcji „szytą na miarę” konkretnej firmy produkcyjnej, która będzie w 100% zaspokajała jej potrzeby w tym zakresie. Pozwoli to na automatyzację wielu zadań, które na co dzień musi w pocie czoła wykonywać planista produkcji. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu planista będzie mógł skupić się w większej mierze na optymalizacji harmonogramowania procesów produkcyjnych i poprawie efektywności wykorzystania zasobów firmy. To wszystko przyczyni się w znacznym stopniu do obniżki kosztów prowadzonej działalności i zwiększeniu jej zysków.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer