ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Jak wybrać system do planowania produkcji?

Wdrożenie systemu informatycznego do planowania produkcji wymaga nakładu czasu i pieniędzy. Odpowiednie wdrożenie oprogramowania powoduje jednak, że taka inwestycja bardzo szybko się zwraca wskutek zwiększonej efektywności działania firmy produkcyjnej.

Kiedy będziesz wiedział, że nadszedł czas na wdrożenie systemu do planowania produkcji?

W jaki sposób wdrożenie systemu do planowania produkcji spowoduje wzrost efektywności funkcjonowania twojego biznesu?

Najlepszy moment na zmianę

Z biegiem czasu, firmy produkcyjne potrzebują zarządzać coraz większym zakresem informacji, płynących zarówno z wnętrza firmy jak i z jej otoczenia. W pewnym momencie kierownictwo firmy otrzymuje tak dużo informacji, że nie jest już w stanie podejmować racjonalnych decyzji. Podejmowane przez kierownictwo firmy decyzje w sferze planowania produkcji nie są już optymalne. Dlatego też decydują się oni na wdrożenie systemu do planowania produkcji, gdyż to dzięki niemu mogą kontrolować cały proces produkcyjny i optymalnie planować produkcję z uwzględnieniem wszystkich zmiennych i niewiadomych.

Firmy wykorzystują różne metody gromadzenia informacji płynące z procesów produkcyjnych. W pewnym momencie planista produkcji nie jest już w stanie odpowiednio analizować tych informacji. Problem potęguje również fakt, że te informacje często nie są ze sobą odpowiednio zintegrowane. Doprowadzenie ich do odpowiedniej formy często jest bardzo kosztowne i czasochłonne, a decyzje podejmowane na ich podstawie są mocno spóźnione i oderwane od rzeczywistości. To wpływa na niską wydajność procesów produkcyjnych i powoduje zmniejszenie rentowności firmy produkcyjnej.

W momencie kiedy firma traci kontrolę nad procesami produkcyjnymi, zaczyna poszukiwać optymalnego rozwiązania do planowania produkcji. W większości przypadków jest to już ostatni dzwonek, kiedy firma musi wdrożyć system do planowania produkcji. Jest to wtedy bardzo kosztowne przedsięwzięcie.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu do planowania produkcji zanim jeszcze firma produkcyjną stanie przed ścianą. Wtedy na spokojnie może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie informatyczne, które w pełni zaspokoi jej specyficzne wymagania.

Głównym celem systemu do planowania produkcji jest umożliwienie sterowania całym procesem produkcyjnym po uwzględnieniu wszelkich ograniczeń i zmiennych.

Czym się kierować wybierając idealne dla siebie rozwiązanie?

Aktualnie na rynku istnieje spora liczba systemów do planowania produkcji. Sęk w tym, aby wybrać takie rozwiązanie, które spełni twoje wymagania i będzie wspierać rozwój twojego biznesu. Co ważne, taki system musi mieć możliwość rozwijania się wraz z twoją firmą, aby na każdym etapie jej rozwoju mógł dodawać wartość dodaną do biznesu i pomagać jej w osiąganiu coraz to wyższych zysków.

Jakie korzyści osiągnę z wdrożenia oprogramowania do planowania produkcji?

Wśród najczęstszych zalet stosowania systemów do planowania produkcji menedżerowie produkcji wymieniają:

  • oszczędność czasu,
  • możliwość szybkiego potwierdzenia terminów realizacji nowych zleceń produkcyjnych,
  • łatwą analizę obciążenia danego zasobu wytwórczego,
  • automatyzację powtarzających się i żmudnych czynności związanych z planowaniem produkcji,
  • odciążenie planisty od żmudnej analizy danych i przesuniecie go do bardziej kreatywnych zadań jakimi jest optymalizacja planu produkcyjnego pod względem wybranego celu do osiągnięcia.

Bądź skupiony na kliencie

To wszystko skupia się wokół jednego nadrzędnego celu jakim jest zapewnienie wysokiej jakości obsługi klienta przy zachowaniu efektywności kosztowej. Kluczowym celem planowania produkcji jest zaspokojenie potrzeb klienta. Planowanie produkcji ma pomóc firmie w wyprodukowaniu odpowiedniej ilości wyrobów gotowych, o odpowiednich właściwościach, w ściśle określonym terminie. Zaspokojenie tych potrzeb jest niezbędne, aby osiągnąć sukces na rynku i zdobyć klientów na wiele lat.

Aby móc sprostać tym wymaganiom bez ponoszenia nadmiernych i niepotrzebnych kosztów, firma musi dysponować systemem informatycznym, aby móc w porę reagować na zmieniające się potrzeby klienta. Sam system ERP to na dzień dzisiejszy za mało, aby oferować wysoką jakość obsługi klienta.

Jakie problemy chcesz rozwiązać za pomocą oprogramowania?

Pierwszym i fundamentalnym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć jest: jaki jest twój problem jeśli chodzi o planowanie produkcji. Zastanów się nad tym w interdyscyplinarnym zespole. Porozmawiaj ze swoimi pracownikami i dowiedz się jak możesz usprawnić ich codzienną pracę.

Warto do takiej burzy mózgów zaangażować dział handlowy, ponieważ to oni na co dzień pracują z twoimi klientami. Dzięki temu są najlepiej poinformowani i wiedzą jakich informacji brakuje twoim klientom w ciągu całego procesu produkcyjnego.

Jaki jest twój budżet?

Kolejnym ważnym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć jest wielkość budżetu jaki jesteś w  stanie przeznaczyć na oprogramowanie. Inne potrzeby i tym samym budżet będzie miała mała firma, a inne firma zatrudniająca tysiące pracowników. Wszystko jest kwestią potrzeb. Nie warto przepłacać za funkcje, których nie będziesz potrzebował. Określ swój budżet na zakup oprogramowania. Dzięki temu od razu w kręgu twoich zainteresowań znajdzie się software odpowiadający twoim potrzebom i cenie. Nie będziesz musiał marnować niepotrzebnych godzin na spotkaniach z firmami, których oprogramowanie nie spełnia twoich wymagań w zakresie funkcjonalności czy ceny.

Kompatybilność systemu

Dobry system do planowania produkcji musi bez problemu komunikować się z danymi już istniejącymi i gromadzonymi w twojej firmie. Niezależnie od tego czy gromadzisz dane w lokalnych bazach danych, Excelu czy systemie ERP, system do planowania musi w prosty sposób potrafić wykorzystać te dane, przeanalizować je i na końcu wygenerować odpowiedni wynik.

Każda dodatkowa synchronizacja systemu do planowania z aktualnie używanym systemem ERP będzie cię z pewnością słono kosztować.

Łatwość obsługi

Kolejną bardzo ważną kwestią jest łatwość i intuicyjność obsługi oprogramowania do planowania produkcji. Sama cena za zakup oprogramowania to nie wszystkie koszty jakie musisz ponieść przy wdrażaniu oprogramowania do planowaniu produkcji. W niektórych przypadkach samo szkolenie pracowników, aby mogli używać skomplikowanych systemów do planowania produkcji jest również znacznym wydatkiem.

Planowanie produkcji powinno być proste i intuicyjne, aby pracownicy nie musieli godzinami szkolić się na drogich kursach z ich obsługi. Firmy wdrożeniowe celowo zaniżają koszt skomplikowanych systemów do planowania bo wiedzą, że odbiją sobie z nawiązką podczas wdrożeń i szkoleń uczestników. Pamiętaj, że samo szkolenie to za mało. Potem czeka pracowników wiele godzin przekładania wiedzy nabytej na szkoleniu na praktykę. Dopiero po pewnym czasie pracownik jest w stanie w sposób efektywny wykorzystywać nowe oprogramowanie w swojej pracy.

Oprogramowanie z intuicyjnym interfejsem jest zawsze cieplej przyjmowane przez pracowników. Szybciej się do niego przekonują i nie napotkasz dzięki temu tak dużego oporu przez zmianami i wdrożeniem oprogramowania do planowania produkcji.

Łatwość rozwoju oprogramowania

Kolejną bardzo ważną kwestią, która musisz brać po uwagę jest łatwość w rozwoju oprogramowania. Duże, skomplikowane i rozbudowane systemy do planowania produkcji są ciekawym rozwiązaniem, ale jakakolwiek zmiana ich funkcjonowania to droga przez mękę. Każda zmiana wymaga wielogodzinnych konsultacji z wdrożeniowcami. Następnie taka zmiana jest przygotowywana i wdrażana. To wszystko kosztuje firmę majątek.

Zauważ, że cały czas twoja firma będzie się rozwijała. Oprogramowanie stosowane w twojej firmie musi za tymi zmianami nadążać. Jeśli tego nie zrobi, będzie od razu do wyrzucenia na śmietnik. Oprogramowanie musi odzwierciedlać aktualne realia prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko wtedy będzie pomagać w zarządzaniu produkcją. W innym przypadku będzie jedynie ciążyć menedżerom produkcji spowalniając ich działalność.

Software do planowania produkcji musi być elastyczny, aby można go było z czasem w stosunkowo prosty sposób zmodyfikować.

Podsumowanie

Wszystkie wyżej omówione kwestie są bardzo istotne w kontekście wyboru oprogramowania do planowania produkcji. Takie oprogramowanie to już nie jakaś zachcianka, ale konieczność, jeżeli nie chcesz ciągle ręcznie wprowadzać ogromnej ilości danych i godzinami kombinować nad wyborem optymalnego planu produkcji.

Jeżeli chcesz wskoczyć na nowy poziom zarządzania procesem produkcyjnym i bez trudu w każdym momencie określić termin wykonania zlecenia już na etapie zapytania ofertowego to musisz wybrać odpowiedni program do planowania produkcji, za pomocą którego ustalisz priorytety realizacji, przeliczysz obciążenie wszystkich zasobów wytwórczych w poszczególnych dniach i wyznaczysz rzeczywisty termin realizacji zlecenia produkcyjnego.

Będziesz dysponował aktualnymi informacjami jakie zlecenie, kiedy i na jakiej maszynie powinno być wykonane w uwzględnieniem ograniczeń w dostępie do surowców, maszyn czy siły roboczej.

Jeśli więc spędzasz długie godziny na ręcznym przeliczaniu obciążeń maszyn z uwzględnieniem ciągle zmieniających się terminów dostaw surowców i podajesz klientom terminy realizacji niemające odzwierciedlenia w bieżącej sytuacji firmy to program do planowania produkcji przejmie na siebie dużą część twoich aktualnych obowiązków, optymalnie zagospodaruje pracę w twojej firmy z uwzględnieniem wskazanych przez ciebie priorytetów i zaoszczędzi ci mnóstwo czasu i pieniędzy. Dzięki temu będziesz w stanie w końcu poświęcić swój czas na rozwój biznesu i maksymalizację zysku.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer