ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Czy potrzebujesz systemu informatycznego do planowania produkcji?

Wśród mikro czy małych przedsiębiorstw panuje przekonanie, że ze względu na rozmiary prowadzonej działalności mogą planować produkcję bez korzystania z narzędzi informatycznych.

Teoretycznie przy bardzo małej firmie i bardzo prostym procesie produkcyjnym prawdą jest, że można wszystko zaplanować i dopilnować na kartce papieru.

Jest to jednak tylko jedna strona medalu, ponieważ takie działanie jest skrajnie nieefektywne w XXI wieku. Jeżeli w tego typu firmie nie ma wdrożonego żadnego systemu informatycznego do planowania produkcji to zarządzanie nawet taką małą firmą jest bardzo trudne i czasochłonne. Kierownictwo firmy musi spędzić bardzo wiele czasu na ręcznym planowaniu i uwzględnianiu wszystkich zmiennych i ograniczeń wpływających na proces planowania i harmonogramowania produkcji.

Każda, nawet drobna zmiana obraca w pył cały misternie zbudowany plan produkcji i należy ten żmudny proces powtórzyć, aby stworzyć plan możliwy do wykonania.

Kolejną konsekwencją takiego działania jest fakt, że kierownictwo firmy jest zajęte planowaniem oraz kontrolą i koniec końców brakuje mu czasu na najważniejsze zadania jakimi są rozwój firmy i generowanie coraz wyższych zysków. Pamiętaj, że im więcej zleceń, tym więcej pracy musisz włożyć w zaplanowanie i bieżące kontrolowanie procesu produkcji.

Wsparcie narzędzi informatycznych w dzisiejszych czasach to konieczność. Nie wyobrażam sobie, że jakakolwiek firma może bez nich funkcjonować. Wsparcie narzędzi informatycznych to już dzisiaj nie konieczność ponoszenia dodatkowych zbędnych kosztów, ale niezbędna inwestycja, która bardzo szybka zwraca się z nawiązką.

Jedyną rzeczą, której nie możesz kupić jest twój czas

Pamiętaj o tym, kiedy następnym razem będziesz rozważał sensowność inwestycji w rozwiązania informatyczne.

Rozwiązania informatyczne w oczach większości przedsiębiorców jawią się jako wielotysięczne czy nawet milionowe inwestycje. Tak jest tylko w niektórych przypadkach. Na rynku można nabyć oprogramowanie na każdą kieszeń w zależności od potrzeb i dysponowanego budżetu. Nie musisz się więc obawiać, że prowadząc mały czy średni biznes będziesz zmuszony do nabywania kombajnów do planowania produkcji z wieloma funkcjami, z których pewnie i tak nie będziesz korzystał.

Możesz nabyć rozwiązania w bardzo korzystnej cenie w porównaniu do oferowanych korzyści wynikających z wdrożenia i użytkowania oprogramowania do planowania produkcji. Kluczową kwestią jest tutaj optymalizacja inwestycji w oprogramowanie. 

Cały czas ze strony Unii Europejskiej kładziony jest nacisk na informatyzowanie firm produkcyjnych. Można na ten cel pozyskać dotacje i grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Z roku na rok wzrastają nakłady na informatyzację przedsiębiorstw w całej Europie.

Chciałbym zwrócić twoją uwagę na rozwiązania informatyczne, które często są marginalizowane, ale charakteryzują się bardzo korzystną relacją ceny do korzyści jaką przynosi ich wdrożenie.

Arkusz kalkulacyjny Excel

Najbardziej popularnym narzędziem do wszelkich analiz jest arkusz kalkulacyjny Excel. Jest to narzędzie o bardzo dużych możliwościach. Dzięki temu można go zaadaptować do wykonywania różnych zadań w firmie. Jednym z takich zadań jest tworzenie planów i harmonogramów produkcji.

Zalety i wady planowania produkcji w Excelu

Zaletą tego narzędzia jest fakt, że Excel w podstawowej obsłudze jest bardzo prostym narzędziem, dzięki któremu możesz w lepszy sposób kontrolować proces produkcji. Jest to bardzo elastyczne narzędzie, które można dostosować pod specyfikę funkcjonowania każdej firmy produkcyjnej. Pozwala również na wizualizację danych w odpowiedniej, łatwej do analizowania formie.

Elastyczność oprogramowania ma jednak również swoje wady. Trzeba poświęcić sporo czasu na dostosowanie go do realiów prowadzonego procesu produkcji, aby mógł spełniać swoją funkcję i pomagać w planowaniu produkcji.

Samo tylko przeniesienie danych z kartki do arkusza kalkulacyjnego Excel tak naprawdę niewiele pomoże, jeśli w dalszym ciągu przedsiębiorcy będą ręcznie uzupełniać i przeliczać dane. Aby uzyskać informację o terminie realizacji danego zlecenia produkcyjnego musisz uwzględnić chociażby wszystkie spóźnione dostawy surowców czy zmniejszenia wydajności pracowników na hali produkcyjnej.

Excel jest narzędziem charakteryzującym się dużą elastycznością, ale niesie to ze sobą również pewne wyzwania. Firmy, które starają się wykorzystać Excela do planowania produkcji, napotykają na wiele problemów. Aby w pełni wykorzystać Excela potrzebują kompetentnej osoby bądź też zespołu osób, które mają wiedzę z wielu dziedzin, takich jak planowanie produkcji, znajomość procesów produkcji czy w końcu najważniejszą z nich, czyli umiejętność programowania w języku VBA. Co więcej taka osoba powinna mieć wieloletnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji związanych z automatyzacją procesów biznesowych. Firmy, które takich zasobów nie posiadają, muszą zatrudnić zewnętrznych konsultantów i zlecić im wykonanie dedykowanego oprogramowania do planowania produkcji w Excelu.

Widziałem wiele nieudanych prób tworzenia rozwiązań do planowania produkcji przez zespoły, które nie posiadały odpowiednich kompetencji w tej dziedzinie. Kończyło się to niestety wieloma plikami, nie połączonymi ze sobą, w których pracownicy ręcznie przepisywali dane spływające do nich z produkcji. Dodatkowo dużą wadą był brak jakiejkolwiek walidacji wprowadzanych danych. Powodowało to bardzo duży bałagan w danych, których po prostu nie dało się analizować.

Kompetentny programista VBA potrafi wprowadzić do zwykłych arkuszy Excel stosowną inteligencję, co powoduje, że arkusz kalkulacyjny staje się pełnoprawną aplikacją wraz z jej wszystkimi zaletami.

Jaką podejmiesz decyzję?

Jeżeli masz już dość „chałupniczego” planowania produkcji w oparciu o papier i ołówek czy standardowe arkusze kalkulacyjne to nadszedł najwyższy czas na zmianę.

Jeżeli masz dość marnowania długich godzin na żmudnym wprowadzaniu danych do arkusza, a potem niekończących się sesji przeliczania planów, aby podać klientowi przewidywany termin realizacji zamówienia to aplikacja w Excelu jest dla ciebie najlepszym rozwiązaniem, aby wejść na kolejny poziom rozwoju twojego biznesu, który przyniesie ci niewyobrażalny wzrost zysków.

Skontaktuj się ze mną, a z pewnością wspólnie znajdziemy rozwiązanie twoich problemów związanych z planowaniem produkcji.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer