ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Wybór oprogramowania do DDMRP

Ręczna obróbka danych z systemu MRP

Niektóre firmy wykonuje katorżniczą wręcz pracę w Excelu, aby wraz z systemem MRP dostosować informacje do wymogów rynku, na którym pracują. Jest to działanie bardzo nieefektywne i wymaga sporego nakładu pracy ludzkiej.

Szablonowe oprogramowanie

Na rynku pojawiają się pewne rozwiązania informatyczne, które rozszerzają funkcjonalności MRP i pomagają w zarządzaniu całym łańcuchem dostaw. Tego typu rozwiązania mają jednak bardzo dużą wadę. Nie uwzględniają specyfiki funkcjonowania danej firmy na rynku. Rozwiązanie, które będzie działało w przypadku firmy X, może być całkowicie nieprzydatne w przypadku firmy Y. Nie ma dwóch takich samych firm i dwóch takich samych łańcuchów dostaw. To powoduje, że po zakupie i wdrożeniu takiego oprogramowania, firma i tak będzie musiała poświęcić mnóstwo czasu i wydać wiele pieniędzy na zmiany programu i dostosowanie go pod swoją własną specyfikę funkcjonowania.

Dedykowane oprogramowanie

Lepszym rozwiązaniem jest od razu zakup dedykowanego oprogramowania, które jest dostosowane pod konkretna firmę. Takie rozwiązania jest niejako uszyte na miarę i będzie spełniało podstawowe wymagania stawiane przez kierownictwo firmy. Dlatego też jest to dużo lepsze rozwiązanie niż systemy tzw. ogólnego przeznaczenia.

Dedykowane rozwiązania nie są pozbawione wad. Sytuacja na rynku cały czas dynamicznie się zmienia. Firma chcąc być konkurencyjna musi również stale się rozwijać. Stąd oprogramowanie musi cały czas się rozwijać, aby nadążyć za zmianami w firmie. Często rozwój dedykowanego oprogramowania jest bardzo drogi, co znacząco obniża rentowność inwestycji w takie oprogramowanie.

Czym się kierować wybierając oprogramowanie do DDMRP?

Wybierając więc stosowne oprogramowanie należy kierować się wieloma elementami. Patrzenie na sam koszt zakupu czy sam koszt wstępnego wdrożenia i szkolenia jest bardzo krótkowzroczne. Musisz mieć na uwadze również koszt rozwoju oprogramowania, dodatkowe konsultacje czy dodatkowe sesje szkoleniowe.

Czy Excel jest taki zły?

Ciekawym rozwiązaniem są aplikacje pisane w Excelu. W przypadku małych i średnich firm produkcyjnych jest to najbardziej rozsądne rozwiązanie. Tego typu rozwiązania są korzystne cenowo, a ich rozwój jest dużo prostszy i mniej kosztowny niż zaawansowanego i rozbudowanego oprogramowania.

Czy sam DDMRP rozwiąże wszystkie twoje problemy?

Próbę eliminacji wad systemów MRP próbuje się rozwiązać m.in. poprzez odpowiedni rozwój systemów ERP. Problem jednak w tym, że te systemy informatyczne są zbudowane na podobnych fundamentach co system MRP. Dlatego też nie są rozwiązaniem wszystkich problemów. Potrzebne są systemy oparte na innych zasadach niż system MRP.

Problem ten próbuje rozwiązać DDMRP. Nie może on jednak istnieć bez systemu MRP. DDMRP tylko uzupełnia system MRP. Należy jednak pamiętać, że jeśli w firmie szwankuje przepływ informacji to nawet najlepszy system DDMRP pogłębi tylko kłopoty w planowaniu zasobami materiałowymi.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer