ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

APS rozwiązaniem wszystkich problemów związanych z planowaniem produkcji?

APS (Advanced Planning and Scheduling) to systemy, które potrafią wykonywać złożone operacje planistyczne. Potrafią dokonywać symulacji i optymalizacji planów produkcyjnych.

Dlaczego APS?

Systemy APS powstały ze względu na pewne braki systemów ERP i MRP. Życie gospodarcze cały czas się zmienia. Firmy funkcjonują w coraz to bardziej dynamicznych otoczeniach, w których rośnie zarówno konkurencja jak i wymagania klientów. Samo MRP stało się w pewnym momencie niewystarczające dla pewnej grupy firm produkcyjnych. Pojawiła się więc luka na rynku, którą postanowili zapełnić twórcy systemów APS.

Firmy potrzebowały planować i co ważniejsze- harmonogramować na dużo większej szczegółowości. W celu poprawy rentowności firmy, menedżerowie skupiają się na poszczególnych operacjach czy wręcz zabiegach, a nie tylko na całych zleceniach produkcyjnych jak ma to miejsce w systemach MRP.

To zmieniło całkowicie podejście do planowania, ale jednocześnie spowodowało komplikacje, ponieważ nagle należało się zająć przetwarzaniem i analizą ogromną ilością danych płynących z produkcji i otoczenia.

Tą potężną ilością danych trzeba jakoś zarządzać i na ich podstawie podejmować decyzje w sprawie planowania i harmonogramowania produkcji. Nie jest to możliwe bez odpowiedniego oprogramowania. Dodatkowo systemy klasy APS pozwalają na automatyzację procesu planowania. Bardzo łatwo można w nich definiować różnego rodzaju scenariusze, analizować je i wybrać najbardziej optymalny plan produkcji z punktu widzenia celu organizacji.

Czy planista produkcji jest wciąż potrzebny?

Planista produkcji definiuje cele jakie ma osiągnąć plan produkcji, a także wszelkie ograniczenia, które musi uwzględniać. System APS natomiast, bierze to wszystko pod uwagę i proponuje optymalny plan produkcji. Planista produkcji po wykonaniu różnych symulacji może więc dobrać najbardziej optymalny plan produkcji, który przyniesie firmie najwięcej korzyści.

Udawane APS-y

Nie wszystko złoto co się świeci. Nie wszystkie systemy reklamowane jako APS są nimi tak naprawdę. Często są to jedynie programy rozszerzające możliwości systemów MRP i ERP, ale z APS-ami mające niewiele wspólnego. Dlatego zawsze musisz mieć się na baczności i bardzo dobrze przyjrzeć się funkcjonalnościom poszczególnych rozwiązań informatycznych.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer