ZBUDUJ ZYSKOWNĄ FIRMĘ PRODUKCYJNĄ

Poznaj zakulisowe strategie i sekrety stosowane przez najskuteczniejsze firmy produkcyjne na świecie.

 

Są to potężne taktyki, które wdrażałem w firmach w wielu branżach… i mogą one działać również dla Ciebie.

Musisz TO przeczytać zanim wyrzucisz w błoto setki tysięcy złotych na zakup niepotrzebnego oprogramowania.

Na każdym kroku wszyscy eksperci zachwalają systemy APS- systemy do zaawansowanego planowania produkcji. W Twojej głowie powoli pojawia się obraz, na którym widzisz, jak w końcu system APS zdejmuje z Twojej głowy wszystkie problemy. Cóż to za cudowne uczucie.

Czy APS jest poszukiwanym Świętym Gralem?

Okazuje się, że niekoniecznie system APS jest panaceum na całe zło w planowaniu produkcją. Nie jest to Święty Gral, którego szukają wszyscy menedżerowie produkcji.

System APS jest bardzo rozbudowanym oprogramowaniem i nie można odebrać mu tego, że jest potężnym narzędziem w planowaniu produkcji.

Wszystko jest jednak kwestią potrzeb. Tak jak Twoi klienci kupują u Ciebie produkty, aby zaspokoić swoje potrzeby tak i Ty powinieneś rozpatrywać zakup oprogramowania do planowania produkcji przez pryzmat tylko i wyłącznie Twoich potrzeb.

Przeinwestowanie w system informatyczny

Czy zainwestowałbyś ogromne pieniądze w superkomputer o potężnej mocy obliczeniowej do korzystania z internetu i pakietu biurowego?

Podobnie jest z oprogramowaniem do planowania produkcji. Być może nie potrzebujesz systemu APS bo tak naprawdę wystarczy Ci do planowania dużo tańsze i łatwiejsze do wdrożenia oprogramowanie, co bezpośrednio przełoży się na Twoje zyski.

Jakie wyzwania stoją przed systemem do planowania produkcji?

Przyjrzyj się w pierwszej kolejności jakie wyzwania stoją przed planistą produkcji i systemem do planowania produkcji.

Planista produkcji pracuje w najbardziej newralgicznym miejscu firmy produkcyjnej. Od niego bardzo wiele zależy i blisko współpracuje praktycznie z każdym działem w firmie. Musi tym samym godzić interesy najróżniejszych grup interesów i mieć cały czas przed oczami główny cel firmy jakim jest generowanie coraz to wyższych zysków.

Dodatkowo planista nie żyje w świecie niekończących się zasobów. Zasoby są ograniczone, więc rolą planisty jest zderzenie wszystkich życzeń i oczekiwań z tymi ograniczeniami i optymalizacja w jak największym stopniu procesu planowania produkcji.

Gdzie planista może szukać pomocy?

System MRP, czyli system do planowania zapotrzebowania materiałowego, którego zadaniem jest określić całkowite zapotrzebowanie na surowce niezbędne do wyprodukowanie danej ilości wyrobów, zgodnie z wytycznymi technologicznymi. Poza określeniem ilości materiałów, wskazuje on również kiedy dane materiały muszą zostać dostarczone do firmy, aby nie było przestojów na produkcji.

System MRP to skarb dla działów zaopatrzenia. Jest to najważniejsze narzędzie w ich pracy. Planiści produkcji również mocno się nim posiłkują bo to właśnie z systemu MRP otrzymują wiele wsadowych informacji potrzebnych do planowania i harmonogramowania produkcji.

Czy jednak można zaplanować produkcję w oparciu o tylko i wyłącznie sam system MRP?

Pewnie większości menedżerów produkcji chwyta się teraz za głowę, ale okazuje się, że są sytuacje, w których system MRP jest wystarczający do planowania produkcji.

W przypadku, gdy Twoim wąskim gardłem są dostawy materiałów i często przestoje na produkcji wynikają z powodu braku materiału to system MRP pozwoli Ci rozwiązać bardzo wiele problemów związanych w planowaniem produkcji. Oczywiście taki system nie uwzględnia zasobów w postaci kapitału ludzkiego czy maszyn. MRP tylko kalkuluje ilość materiałów i daje informację kiedy materiały będą dostarczone do Ciebie przez dostawców.

W pozostałych przypadkach, sam system MRP będzie niewystarczający do planowania produkcji. Jeżeli jednak uzupełni się go prostym kalendarzem pracy i obciążeniem poszczególnych gniazd roboczych to wiele firm może już całkiem swobodnie planować produkcję.

Co więc wybrać?

Każde rozwiązanie informatyczne powinno być niejako szyte na miarę i dostosowane pod ściśle określoną firmę produkcyjną. Każda firma ma inna specyfikę i funkcjonuje w określonym otoczeniu rynkowym. Dlatego też firmy mają różne potrzeby w zakresie wsparcia informatycznego z zakresu planowania produkcji.

ROBERT KAJZER

Pomaga firmom produkcyjnym podwoić produkcję i drastycznie zwiększyć zyski poprzez wdrożenie nowatorskich technik i metod planowania produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

Autor książki “Planowanie produkcji w praktyce” .

Potrzebujesz pomocy? Napisz tutaj.

 

Krótko o mnie

Twórca Systemu do Planowania Produkcji, autor książki Planowanie produkcji w praktyce i konsultant specjalizujący się w planowaniu produkcji i optymalizacji procesów biznesowych.

 

Kontakt do mnie

© 2021 Robert Kajzer